Spišský hrad

Neďaleko od Penziónu cca 4 kilometre sa nachádza jedna z našich TOP slovenských pamiatok – Spišský Hrad. (niektoré naše izby dokonca ponúkajú výhľad priamo na túto dominantu Spiša:-)) Častokrát je považovaný za národný symbol Slovenska. Rozlohou (takmer 4 hektáre) sa považuje za jeden z najväčších hradov v Strednej Európe. Spolu so Spišskou Kapitulou je zapísaný v UNESCO od roku 1993.

Vyníma sa na travertínovom brale v nadmorskej výške 634 metrov, pochádza z 12. storočia. Už od začiatku plnil obrannú funkciu. Neskôr sa hrad stal strediskom kráľovskej moci na Spiši a miestom pobytu významných hodnostárov. Najväčšieho rozkvetu sa hrad dožil v 15. storočí, kedy dostal podobu reprezentačného šľachtického sídla.

Zásluhou mohutných hradieb, vysokých skál a obranných prvkov nebol Spišský hrad nikdy vojensky dobytý. V roku 1780 ho však požiar premenil na zrúcaninu. Je doslova velikánom celého regiónu, obľúbený u turistov, ale aj filmárov, fotografov a iných umelcov. V zrekonštruovaných priestoroch hradného komplexu sú v súčasnosti expozície Spišského múzea, alebo si pozrieť stredovekú kuchyňu, hradnú spálňu, či mučiareň.

Máte záujem? Zavolajte!

0948 957 977
Pondelok - Nedeľa
9.00 - 21.00